مراحل شروع برندسازی در اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی

برندسازی در شبکه های اجتماعی
امروزه تقریبا همه می دانند برند سازی در فهرست اولیه نیازمندی های فعالیت موفق در شبکه های اجتماعی است، چه برند سازی شخصی(Personal Branding) برای افراد مشهور ، نیمه مشهور و یا آنها که آرزو دارند با برندسازی در شبکه های اجتماعی مشهور شوند ! و چه برای شرکت ها، موسسات و آنها که قصد تبلیغ و فروش کالا و خدمات را در این فضای مجازی دارند.
برند (Brand) یا نام تجاری چیست؟
بر اساس تعریف انجمن بازاریابی آمریکا، برند یعنی : « نام، عبارت، نشان یا علامت یا ترکیبی همه عناصر اشاره شده با هدف متمایز کردن یک شرکت یا کالا یا خدمت از سایر شرکت ها ، کالاها و خدمات ».
به بیان دیگر برند یک هویت شناخته شده است و اعتباری است که جامعه برای نام تجاری شما قائل است . بدیهی است این اعتبار در برندسازی در شبکه های اجتماعی بستگی بسیار زیادی به خوشنامی و باور دیگران نسبت به خوشقولی و بالا بودن سطح کیفیت و تعهدشما به مخاطبانتان دارد و چنانچه این اعتبار ایجاد شد هزینههای تبلیغات و بازاریابی شما کاهش می یابد و مخاطبان شما برند شما را به جای برند رقیبان شما انتخاب خواهند کرد .

مراحل شروع برندسازی در شبکه های اجتماعی
برای آنکه بتوانیم برند (Brand) یا نام تجاری خود را ساخته و ترویح دهیم خوب است با مراحل شروع برندسازی در شبکه های اجتماعی آشنا شویم .
۱-متعهد باشید. فراموش نکنید که قول و تعهد شما نسبت به مشتریان ، آبروی کسب و کار شماست و به هیچ عنوان نگذارید عدم کیفیت، بدقولی و باقی ماندن نارضایتی مشتریان آبروی کسب و کار شما را ببرد.
۲- برند شما باید یک لوگو متشخص و جالب توجه داشته باشد. طراحی لوگوی برند نشانگر فلسفهی وجودی آن در برندسازی در شبکه های اجتماعی است .
۳-برند شما باید با چهارچوب قواعد و مقررات شبکه های اجتماعی سازگار باشد. یعنی شما نمی توانید میل خودتان رادر معرفی خود و کالا یا خدمتتان به یک شبکه اجتماعی تحمیل کنید.
۴-برند شما باید یکسان و یکدست باشد . کلیه مطالب شما در اینستاگرام (Instagram) ، فیس بوک (Facebook)، توئیتر (Twitter)، پینترست(Pinterest) و…، همچنین سایت و وبلاگ ها از لحاظ لوگو ، سبک، گرافیک ، رنگ، زبان و حتا زمان بارگذاری مطالب برای برندسازی در شبکه های اجتماعی باید یکپارچه و همآهنگ باشد .
۵- در تولید محتوای بصری باید هویت شما تثبیت شود و یکی از عناصر مهم در خصوص برندسازی در شبکه های اجتماعی استفاده درست از رنگ ها است . رنگ به نوعی توصیف خال و هوای کسب و کار شماست و بهرهگیری درست و دایمی از رنگ ها به جذابیت برند نزد مخاطبان هدف می افزاید.
۶- در ارتباط با مخاطبان مانند آدم آهنی نباشید بلکه هوشمند و خوش رفتار و حساس باشید. ارتباط خودتان را با جامعه هدف حفظ کنید. هدف از عضویت شما در شبکههای اجتماعی برندسازی در شبکه های اجتماعی و ارتباط با مخاطبان و تبدیل آنها از خریداران بالقوه به فعل است بنابراین آنگونه اقدام کنید تا مردم کم کم به شما و نام تجاری تان اعتماد کنند.
۷- لطفا مطالب بی ربط به موضوع کسب و کارتان را پست نکنید! صرفا جهت انجام وظیفه و به روز کردن صغحه تان ناچار به پست مطالب بی ربط نیستید ! برای موفقیت در برندسازی در شبکه های اجتماعی مطالبتان در رسانه های اجتماعی را مربوط و مرتبط ، هدفمند و پردازش شده ، برانگیزاننده و ساده منتشر کنید. ارسال مطالب مکرر و نامربوط و خسته کننده دلیل اصلی عدم تمایل مردم به دیدن شما و بر خلاف اصول برند سازی است.
۸-دنیای برندیگ دنیای تصویر هاست . برای برندسازی در شبکه های اجتماعی تصاویری که شما می سازید و در رسانه های اجتماعی به اشتراک میگذارید و تصاویری که مخاطبان شما از بزرگی و زیبایی برند شما در ذهن می سازند . پس اینفوگرافیک ها ، عکس ها و سایر جلوههای چشمنواز دیداری را به پست ها اضافه کنید . از سایت های Pinterest و Tumblr استفاده کنید که برای ذخیره و اشتراک گذاری محتوای بصری مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *