بررسی تاریخچه سوشال مدیا

با توجه به کاربرد فراوان رسانه های اجتماعی و سوشال مدیا در زندگی امروزی بشر، لازم است قبل از استفاده و کاربرد این فناوری در زندگی روزمره ی خود، با تاریخچه سوشال مدیا و چگونگی پیدایش و پیشرفت این تکنولوژی آشنا شوید، به همین منظور قصد داریم در این مقاله به معرفی تاریخچه سوشال مدیا و رسانه های متنوع اجتماعی بپردازیم؛ اما قبل از بررسی تاریخچه سوشال مدیا و چگونگی پیشرفت این رسانه اجتماعی در زندگی بشر، لازم است با مفهوم این فناوری آشنا باشید.

رسانه های اجتماعی یا به اصطلاح سوشال مدیا سرویس های مبتنی بر وب و اینترنت می باشند که در چند دهه ی اخیر به طرز شگفت آوری به زندگی بشر وارد شده و واحدهای ارتباطی را تحت تاثیر قرار داده اند. امروزه کاربران با استفاده از این ابزار پیشرفته و اجتماعی به راحتی نظرات، علاقه مندی ها، افکار و فعالیت های خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و بهتر از گذشته با دوستان خود ارتباط برقرار می کنند.

سوشال مدیا یا رسانه های اجتماعی نخستین بار در سال 1960 میلادی در ایالات متحده ی آمریکا مطرح شدند و پس ازگذشت چندین دهه و با به کارگیری تکنولوژی های جدید به شکل امروزی خود در آمده و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده اند. این فناوری با به کارگیری تکنولوژی های جدید و خلاقانه ی وب و اینترنت واحدهای ارتباطی متنوعی از جمله تالارهای گفتگو، میکروبلاگینگ ها، پادکست ها، وبلاگ های شخصی و اجتماعی و نرم افزارهای متنوع در زمینه ی اشتراک گذاری آسان تصاویر و ویدئوها را برای کاربران خود ایجاد کرده اند و لذا امکانات و راه های ارتباطی کاربران را ارتقاء بخشیده اند.

با فراگیرا شدن کاربرد تکنولوژی و فناوری های گسترده ی اینترنت در زندگی بشر، امروزه از سوشال مدیا و رسانه های اجتماعی در زمینه ی معرفی و تبلیغات کسب و کارها نیز بهره می برند؛ چرا که با کاربرد سوشال مدیا در دیجیتال مارکتینگ ها به راحتی می توان در کمترین زمان ممکن پیام های تبلیغاتی گوناگون و جذابی را برای مخاطبین ارسال کرد و هزینه ها و سرمایه گذاری های اولیه ی کسب و کارها را کاهش داد.

بررسی تاریخچه سوشال مدیا

در مطالعه ی تاریخچه سوشال مدیا به این موضوع می رسیم که  مفاهیم رسانه های اجتماعی و سوشال مدیا برای نخستین بار در سال 1960 میلادی توسط دانشگاه ایلی نویز ایالات متحده ی آمریکا مطرح شدند؛ اما کاربرد این رسانه ها در سال های اولیه پر بازده نبود و رسانه های اجتماعی نتوانستند در همان سال های آغازین مورد توجه عموم مخاطبین خود قرار بگیرند.

با بررسی تاریخچه سوشال مدیا می توان گفت که پس از گذشت چندین دهه از اختراع رسانه های اجتماعی و کاربرد آن ها درنقاط مختلف جهان، در سال 1997 اولین سایت اینترنتی به آدرس اینترنتی SixDegrees.com راه اندازی شد. سایت SixDegrees نخستین وب سایت اینترنتی و شبکه اجتماعی به شمار می رفت که به کاربران خود این امکان را داده بود تا کاربران با ایجاد پروفایل های شخصی و لیستی از پروفایل های دوستانشان، امکانات ارتباطی خود را گسترش دهند. لازم به ذکر است که این وبسایت اینترنتی نیز در سال های اولیه نتوانست نظر عموم را به خود جلب نماید و لذا پس از گذشت سه سال کاملا متوقف شد.

با انفجار تجارت در وب سایت های اجتماعی در سال 2002 بالاخره نخستین شبکه های اجتماعی پیشرفته ایجاد شدند و مورد توجه خیل عظیمی از کاربران قرار گرفتند. همچنین در سال 2002 میلادی رسانه های اجتماعی همچون شبکه های مجازی و اینترنتی فرنداستر (Friendster)، اورکات (Orkut) و لینکداین (Linkedin) به عنوان نخستین شبکه های اجتماعی شناخته شدند و با پیدایش و ابداع این شبکه ها سایر وبسایت ها و شبکه های اجتماعی به تدریج در اینترنت راه اندازی شده و مورد توجه عموم کاربران قرار گرفتند.

ضمن بررسی تاریخچه سوشال مدیا لازم به ذکر است که در سال 2004 میلادی شبکه اجتماعی فرنداستر با 7 میلیون نفر کاربر به عنوان پر مخاطب ترین شبکه اجتماعی شناخته شد و در همان سال شبکه اجتماعی مای اسپس با 2 میلیون کاربر دومین جایگاه از رتبه بندی رسانه های اجتماعی براساس تعداد کاربران را به خود اختصاص داد.

همچنین در سال 2004 میلادی سایت شبکه اجتماعی فیسبوک برای نخستین بار توسط شخصی به نام مارک زوکربرگ در دانشگاه هاروارد ایجاد شد و این شبکه به مدت دو سال مورد استفاده ی دانشجویان این دانشگاه قرار گرفت.

در سال 2006 با گسترش روز افزون کاربران و بازدید کنندگان وبسایت های اینترنتی امکان استفاده از سایت فیسبوک برای عموم مردم آزاد اعلام شد و چندی پس از این خبر شبکه اجتماعی جدیدی تحت عنوان توییتر وارد عرصه ی رسانه های اجتماعی شد و توجه کاربران را به خود جلب نمود.

اکنون پس از گذشت چندین دهه از ابداع و اختراع نخستین رسانه های اجتماعی و سوشال مدیا همچنین ضمن بررسی تاریخچه سوشال مدیا می توان گفت که شبکه ها و سایت های اینترنتی و اجتماعی فراوانی توسط متخصصین نرم افزار و رسانه های اجتماعی ارائه شده و مورد توجه کاربران اینترنتی و رسانه های اجتماعی قرار گرفته اند. همچنین گسترش تکنولوژی و کاربرد فراوان و فراگیر آن در زندگی بشر موجب ارتقاء رسانه های اجتماعی شده و لذا امروزه علاوه بر آنکه بر امکانات این رسانه ها و شبکه های اجتماعی افزوده می شود، تعداد رسانه های جدید و پیشرفته نیز افزایش می یابد. بنابراین با بررسی تاریخچه سوشال مدیا می توان گفت که رسانه های اجتماعی در چندین دهه ی گذشته به ساده ترین شکل ممکن ایجاد شدند و با ورود به زندگی بشر به تدریج ارتقاء یافتند و امروزه در پیشرفته ترین شکل ممکن به عنوان بهترین ابزار ارتباطی بشر، مورد استفاده ی میلیون ها کاربر در سراسر جهان شناخته می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *